Ana Sayfa Medya 4 Aralık 2021 4 Görüntüleme

Apple engelli kullanıcılara neler sunuyor?

Görme

Aygıtınızda tam olarak neler olup bittiğini size açıklayan bir ekran okuyucusu olan VoiceOver artık şahısları, objeleri, metinleri ve grafikleri her zamankinden daha detaylı açıklayabiliyor. Öğelerin sesli olarak açıklanması sayesinde, ister Bluetooth klavye kullanarak ister dokunmatik ekran yahut trackpad üzerinde kolay hareketler yaparak ekranınızda basitçe gezinebiliyorsunuz. 

Ekranı Seslendir özelliğiyle ekranınızdaki tüm içeriklerin size yüksek sesle okunmasını sağlayabiliyorsunuz. Seçimi Seslendir özelliği ise metnin yalnızca muhakkak bir kısmını seçip dinleyebilmenize imkan veriyor. Ayrıyeten, Konuşma Denetleyici ile seslendirme sırasında okuma suratını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yazdığınız her harfin seslendirilmesini sağlamak için Yazma Geri Bildirimi özelliğini aktifleştirebilirsiniz. 

Hareketi Azalt özelliğini aktifleştirdiğinizde ekrandaki öğelerin daha az hareket etmesini sağlayabiliyorsunuz. Ekranda uygulamalar ortasında geçiş yapmak yahut uygulamaları açmak gibi kimi süreçler, hareket hassaslığı olanlar için yahut göz yorgunluğunu azaltmak hedefiyle görsel olarak daha sade hale geliyor. Ayrıyeten artık Hareketi Azalt ayarlarını yalnızca seçtiğiniz uygulamalarda kullanmanız da mümkün.

Pages, Numbers ve Keynote, kendiniz ve gaye kitleniz için erişilebilir evraklar, hesap tabloları ve sunumlar oluşturmanıza yardımcı olan birçok özelliğe sahip. Görsellere, seslere yahut görüntülere açıklamalar ekleyebilir, yardımcı teknolojileri kullanan şahısların sunumlarınızı daha iyi anlayabilmesini sağlayabilirsiniz. Yahut ekran okuyucularının kolay kolay tanıyıp ortalarında gezinebileceği başlıklar ekleyebilir ve Pages evraklarını daha taranabilir hale getirebilirsiniz. VoiceOver için yeni yerleşim rotoru, evraklarınızın tam istediğiniz gibi görünmesini ve okunmasını sağlamak için seçtiğiniz öğeleri otomatik olarak hizalamanıza yardımcı oluyor. VoiceOver Ses Grafiği dayanağı daha iyi data irtibatına imkan veriyor. Satır ve sözcük aralığı araçları ise evrakları daha iyi okumanızı ve düzenlemenizi sağlıyor.

Kolay font ayarlarıyla metinlerin okunabilirliğini ve görünürlüğünü artırın. Büyük Metin özelliği, ayar çubuğunu kullanarak metin boyutunu değiştirebilmenizi sağlıyor. Kalın Metin özelliğiyse ekrandaki sözleri daha dikkat çekici hale getiriyor. Tercih ettiğiniz ayarları yalnızca seçtiğiniz uygulamalarda kullanabilmeniz de mümkün

Ekranınızın çalışma biçimini kendinize uygun hale getirebilir, bu ayarları iOS ve iPadOS’te dilediğiniz uygulamalarda aktifleştirebilirsiniz. iOS, iPadOS ve macOS’te çeşitli renk filtreleri ortasından renk körlüğünüzün cinsine uygun olanları seçebilir yahut Renkleri Tersine Çevir özelliğiyle kıymetleri ve kontrastı anında değiştirebilirsiniz.

Kullandığınız tüm Apple eserlerinde çalışan Siri her gün yaptığınız işleri tamamlamanıza yardımcı oluyor. Ondan belgeleri bulmasını, anımsatıcı ayarlamasını, görme ile ilgili özellikleri açıp kapatmasını ve daha birçok şeyi yapmasını isteyebiliyorsunuz. Ve bir dizi hareketi yahut vazifesi basitçe halletmek için Siri Kestirmeleri de oluşturabiliyorsunuz. 

Koyu Mod, ekranınızdaki her ögesi koyu renk şemalı hale dönüştürerek okumayı kolaylaştırıyor. İçerikleriniz ekranda ön plana çıkarken araç çubukları ve menüler de arka plana geçiyor. Mail, Safari ve Takvim üzere uygulamalarda daha koyu fonlara sahip açık renkli metinler ise loş ışıklı ortamlarda okumayı daha kolay hale getiriyor.

Metin Üzerinde Tutma özelliği, Mac ekranınızdaki metinleri görüntülemenizi kolaylaştırıyor. Bir paragraf, alt yazı yahut başlık okunamayacak kadar küçükse daha büyük ve yüksek çözünürlüklü bir versiyonunu görmek için imlecinizi metnin üzerinde gezdirip ve aktifleştirme anahtarına basabilirsiniz. Üstelik sizin için en uygun fontları ve renkleri de seçebiliyorsunuz.

Büyütme, aygıtınızda gördüğünüz içerikleri büyütebilen bir ekran büyüteci. Ekranın tamamını büyütebiliyor yahut fotoğraf içinde fotoğraf görünümünü tercih edebiliyorsunuz. 

Büyüteç, dijital bir büyütme aracı üzere çalışıyor. iPhone, iPad yahut iPod touch’ınızdaki kamerayı kullanan bu özellik, menülerden tabelalara kadar aygıtınızı doğrulttuğunuz her türlü fizikî objenin boyutunu büyüterek ekranınızda tüm detayları net bir biçimde görebilmenizi sağlıyor. Objeyi aydınlatmak için el fenerini kullanabiliyor, renkleri ayırt etmenize yardımcı olması için filtreleri ayarlayabiliyor yahut sabit bir yakın plan görüntüsü için kare dondurma özelliğinden yararlanabiliyorsunuz. iPad’deki Split View özelliğini Büyüteç ile birlikte kullanarak ekranın bir tarafında fizikî bir objenin imajını büyütürken başka tarafta not alabiliyor yahut mail yazabiliyorsunuz. 

Dikte özelliği, sözcükleri ve noktalama işaretlerini yazmak yerine sesli komutlarla girmenizi sağlıyor. Hem de 30’dan fazla lisanda. Rastgele bir metin alanına gidin, klavyedeki mikrofon düğmesine dokunun ve dikte etmeye başlayın.

iPhone, iPad, Mac, Apple TV yahut iPod touch’ınızda sinemaları her sahnenin detaylı sesli açıklamalarıyla izleyebilirsiniz. Apple TV uygulamasında yahut iTunes Store’da sinema isminin altında AD simgesini aramanız kâfi.

Mobilite

Tekerlekli sandalye kullanıcıları düşünülerek tasarlanan Apple Watch’taki Aktivite uygulamasıyla antrenman amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Duruş gayesinin yerine kullanılan Sürüş amacı sizi saat başı hareket etmeye yönlendiriyor. Ve Apple Watch’taki sensörler, geçiş hareketleri dahil olmak üzere farklı suratlar ve tabanlar için farklı itme tekniklerini göz önünde bulundurarak günlük aktivitenizle ilgili en doğru özeti sunuyor.

Apple Watch’taki İdman uygulaması dilediğiniz formda idman yapmanıza yardımcı oluyor. Makul antrenman rutinleriyle hareketlerinizi hakikat formda ölçmenizi ve yaptığınız idman cinsine nazaran mühlet, uzaklık yahut kalori gayeleri koymanızı sağlıyor. İdman uygulamasında tekerlekli sandalye kullanıcılarına özel iki eşsiz idman çeşidi var: Tekerlekli Sandalye Yürüyüş Temposu (Dış) ve Tekerlekli Sandalye Koşu Temposu (Dış). Siz antrenmanınızı seçtiğinizde, Apple Watch gerekli sensörleri anında aktifleştiriyor.

Anahtarla Kontrol özelliği, uyarlanabilir birçok anahtar donanımıyla, kablosuz oyun kumandalarıyla ve hatta kolay seslerle aygıtınızı kolay ve verimli bir formda kontrol etmenizi sağlıyor. Motor hünerleriniz kıymetli ölçüde sınırlıysa öğesel, noktasal ve manuel tarama yaparak ekran klavyeleri, menüler ve Dock’taki seçenekler ortasında sıralı olarak gezinebiliyorsunuz. 

iOS ve iPadOS için AssistiveTouch ile dokunmatik ekranınızı fizikî gereksinimlerinize uygun hale getirebiliyorsunuz. Kıstırma yahut basma üzere makul hareketler sizin için uygun değilse bu hareketler yerine büsbütün size özel bir dokunma hareketi oluşturup kullanabiliyorsunuz. AssistiveTouch menüsünün nizamını özelleştirebiliyor yahut ekranda gezinmenizi sağlayan imleci kontrol etmek için bir Bluetooth mouse bağlayabiliyorsunuz. watchOS için AssistiveTouch özelliği, gövdesinin üst kısmında uzuv farklılıkları olan şahısların yumruk sıkarak, iki kez yumruk sıkarak veya kıstırma hareketi yaparak Apple Watch ekranında gezinmeyi sağlayan imleci denetim etmelerine veya aramaları yanıtlamalarına imkan sağlıyor

Baş İzleme özelliği, ekranınızdaki imleci yönetmek için aygıtınızın kamerasını kullanarak başınızın hareketini izliyor ve aksiyon gerçekleştirmek için yüz hareketlerinizi takip ediyor. Mac’te bulunan İmleç Denetimi özelliği, kafa hareketleri üzere farklı prosedürlerle imlecinizi ve mouse düğmenizi kontrol etmenizi sağlıyor. iPadOS artık üçüncü taraf göz takibi aygıtlarını destekliyor. Böylelikle kullanıcıların yalnızca gözleriyle iPad’i kontrol etmeleri mümkün oluyor. 

Sık kullanılan söz yahut tabirler için özel kestirmeler oluşturduğunuzda iPhone, iPad, Mac ve iPod touch’ınız bunları sizin yerinize yazabiliyor. Yavaş Tuşlar, bir tuşa basmanızla tuşun aktifleşmesi ortasında geçen süreyi ayarlamanıza imkan veriyor. Böylelikle aygıtınızın yalnızca hakikaten amaçladığınız tuş vuruşlarını işlemesini sağlıyor. Yapışkan Tuşlar, tuş kombinasyonlarını eşzamanlı olarak değil de sırayla girmenize imkan veriyor. Fare Tuşları ise imlecinizi sayısal tuş grubuyla denetim etmenize imkan tanıyor.

Özelleştirilebilir bir ekran klavyesi olan Erişilebilirlik Klavyesi, macOS’te gereksinimlerinize uygun halde yazma ve gezinme tecrübesi yaşamanıza imkan veriyor. Özel araç çubukları dayanağının yanı sıra otomatik büyük harfe çevirme ve daha iyi sözcük önerileri gibi gelişmiş yazma özellikleri de sunuyor. Erişilebilirlik Klavyesi ayrıyeten baş izleme donanımlarını da destekliyor. Bu donanımlar, sonlu hareket kabiliyetine sahip bireylerin imleci hareket ettirmesini ve ekrandaki öğeleri seçmesini veya sürüklemesini sağlıyor. Ve Duraklama dayanağı sayesinde, mouse düğmesine bir kez bile tıklamadan macOS’i tümüyle kullanma imkanı tanıyor

Arkaya Dokun özelliği sayesinde, iPhone’unuzun arkasına iki yahut üç sefer dokunarak en sevdiğiniz uygulamayı açmak ya da ekran imgesi almak üzere birçok özel misyonu otomatik olarak yapabiliyorsunuz. 

Dokunma Kolaylıkları sayesinde ekranın dokunuşunuza nasıl reaksiyon vereceğini kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz. Dokunuşunuzun algılanması için ne kadar uzun müddet dokunmanız gerektiğini yahut tekrarlanan dokunuşların yok sayılıp sayılmayacağını denetim edebiliyorsunuz. Böylelikle parmağınızı ekranın rastgele bir yerine koyabiliyor ve istemediğiniz bir hareket yapmadan dilediğiniz öğenin üzerine yanlışsız hareket ettirebiliyorsunuz.

Siri, hayatı sizin için kendi dilinizde kolaylaştırıyor. Eski bir fotoğrafı bulmak, bir ileti göndermek veya perdeleri kapatmak istediğinizde Siri bunların hepsini yapabiliyor. 

Dikte, klavye yerine sesinizle yazmanızı sağlıyor. Mail, not veya web adresi yazmak onunla çok kolay. Üstelik hiç yazmadan. Ekran klavyesindeki mikrofon düğmesine dokunun, yazmak istediklerinizi söylediğinizde, aygıtınız sözlerinizi, söylediğiniz sayı ve karakterleri metne dönüştürüyor.

Cümlenizi sizin yerinize aygıtınız tamamlasın. Yazmak yorucu geldiğinde Metin Varsayımı özelliği sizi hareket etme zahmetinden kurtarabiliyor. Siz yazmaya başlayınca, konuştuğunuz şahsa ve daha evvel söylediklerinize nazaran değişen sözcük teklifleri sunuyor. Size de yalnızca bir sonraki eksiksiz kelimeyi seçmek için dokunmak kalıyor.

İşitme

AirPods Pro için Konuşma Yükseltme özelliği kalabalık veya gürültülü ortamlarda konuşmaları daha iyi duyabilmenizi sağlıyor. Konuşma Yükseltme; bilişimsel ses ve hüzmeleme özellikli mikrofonlar sayesinde AirPods Pro’nun tam karşınızda bulunan kişinin sesine odaklanmasını sağlıyor ve yüz yüze konuşmaları duymanızı kolaylaştırıyor.

Gürültü uygulaması etrafınızdaki seslerin desibel düzeylerini takip ediyor ve çevrenizden veya kulaklığınızdan gelen, işitme duyunuzu olumsuz etkileyebilecek ses seviyelerinin farkına varmanıza yardımcı oluyor. Apple Watch’ta Gürültü uygulamasını yapılandırıp uyumlu kulaklığı bağladığınızda Denetim Merkezi kulaklığınızdaki sesin sıhhate ziyanlı bir düzeye çıkıp çıkmadığını gösteriyor. Üstelik tüm bilgileriniz iPhone’da Sıhhat uygulamasında saklandığı için bilgilerinize dilediğiniz vakit kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

Ses Tanıma özelliği makul sesleri dinliyor ve spesifik bir ses algıladığında sizi uyarmak için aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanıyor. İster iPhone’unuzu ister iPad’inizi kullanıyor olun, kapı zili veya bebek ağlaması gibi özel bir ses ya da ihtar algılandığında bildirim alıyorsunuz.

Kulaklık Kolaylıkları sayesinde, müzik dinlerken, sinema izlerken veya sevdiğiniz bir bireyle telefonda konuşurken ses tecrübenizi işitme gereksiniminize uygun şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Yumuşak sesleri yükseltebiliyor ve makul ses frekanslarını ferdî işitme ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Yahut desteklenen donanımlar için yeni gürültü engelleme ve hüzmeleme teknolojisinden yararlanarak konuşmayı arka plan gürültüsünden ayırabiliyorsunuz. Bir odyogramınız varsa basılı veya PDF kopyasını içe aktarabiliyorsunuz. Şayet odyogramınız yoksa bir dizi dinleme testi gerçekleştirerek ferdî ses tercihlerinize göre dokuz farklı profil oluşturabiliyorsunuz.

FaceTime, işaret lisanıyla irtibat kurmanın olağanüstü bir yolu. FaceTime’ın yüksek görüntü kalitesi ve yüksek kare suratı, yavaşça kalkan bir kaştan ağzın kulaklara vardığı bir gülümsemeye kadar her hareketi ve her yüz sözünü yakalamanızı sağlıyor. Küme FaceTime görüşmelerinde işaret lisanı kullandığınızda FaceTime bunu da algılıyor ve otomatik olarak sizi öne çıkarıyor. Ve FaceTime için Resim İçinde Resim özelliği sayesinde aynı anda farklı şeylerle uğraşırken FaceTime aramanızı görüntülemeye devam edebiliyorsunuz.

Apple olarak iPhone, iPad ve iPod touch’a özel tasarlanmış işitme cihazları ve ses işlemcileri geliştirmek için en iyi üreticilerle birlikte çalıştık. Bu ileri seviye işitme aygıtları inanılmaz bir ses kalitesi ve birçok yardımcı özellik sunuyor. Üstelik kurulumları ve kullanımları da başka tüm Bluetooth aygıtları kadar kolay. Dışarı çıktığınızda veya restoran gibi gürültülü yerlere girdiğinizde odyoloğunuzun verdiği hazır ortam ayarlarını ek uzaktan kumandalar kullanmaya gerek kalmadan anında uygulayabiliyorsunuz.

Canlı Dinleme, gürültülü ortamlarda daha iyi sohbet edebilmenize olanak veren bir yardımcı dinleme özelliği. Kullanmak için özelliği açıp aygıtınızı konuştuğunuz bireylere yaklaştırmanız kâfi. Ses, aygıtın mikrofonu tarafından algılanarak kablosuz kulaklığınıza veya Made for iPhone işitme aygıtınıza gönderiliyor. Böylelikle konuşulanları daha net duyabiliyorsunuz.

Stereo kayıtlarda sol ve sağ kanaldaki ses kayıtları ekseriyetle farklıdır. Mono Ses, iki ses kanalını her iki kulakta da çalarak farklılıkların azaltılmasına yardımcı olabiliyor. İstediğiniz kulakta daha fazla ses elde etmek için dengeyi ayarlayabiliyorsunuz. Böylelikle dinlediğiniz müziğin tek bir notasını yahut sesli kitabın tek bir sözünü bile kaçırmıyorsunuz.

Bilmeniz gereken bir şey olduğunda aygıtınız fark edebileceğiniz halde sizi haberdar ediyor. Gelen telefon ve FaceTime aramaları, yeni metin bildirileri, hem yeni hem de gönderilen mail’ler ve takvim etkinlikleri için görsel veya titreşimli ihtarlar ortasından seçim yapabiliyorsunuz. Gelen aramalarda LED flaş ışığının yanıp sönmesini veya iPhone’unuzun arayanın fotoğrafını göstermesini sağlayabiliyorsunuz. İlgilenmeniz gereken uygulamalar olduğunda Mac’iniz ekranın yanıp sönmesini sağlayarak bunu size bildirebiliyor. Yahut hareket halindeyseniz Apple Watch’unuzda Taptic Engine’ı aktifleştirerek bildirimleri bileğinizde hafif dokunuşlar biçiminde hissedebiliyorsunuz.

Dijital asistanınız Siri günlük işlerinizi yapmanıza yardımcı oluyor. Üstelik tümü için yalnızca klavyenizi kullanmanız yetiyor. Siri’ye Yaz modu, muhtaçlık duyduğunuz yardımı anında almanızı kolaylaştırıyor. Soru sormak, anımsatıcı ayarlamak, komut vermek ve çok daha fazlası için ekran klavyenizi kullanabiliyorsunuz.

Saklı alt yazılar görüntülerdeki diyalogların yanı sıra kelamlı olmayan iletişimlerin de metne dönüştürülmesini sağlıyor. Apple TV uygulaması üzere uygulamalarda desteklenen bilinmeyen alt yazılar özelliği sinemalar, TV programları ve podcast’ler için 40’tan fazla lisanda kullanılabiliyor. Bunun için CC simgesini aramanız kâfi. Ayrıyeten, daha büyük veya dışı çizgili harfler üzere farklı stilleri ve fontları kullanarak alt yazıları daha okunur hale gelecekleri halde özelleştirebiliyorsunuz.

Bilişsel

Ekran Süresi özelliği sayesinde herkes aygıt kullanımlarını hem kendisi hem de ailesi için çok daha kolay yönetebiliyor. Aktiflik Raporları vaktin nerede harcandığına dair detaylı bir döküm sunarken Uygulama Sonları uygulamalarda geçirilecek azamî süreyi belirlemenize imkan veriyor. Bu da kullanım alışkanlıklarını tespit etmenize ve vakit içindeki gelişimi takip etmenize yardımcı oluyor. Ekran Süresi özelliğini bir aygıtın kullanım dışı kalacağı belli bir zaman dilimi belirlemek için de kullanabiliyorsunuz. 

Gündelik sesler rahatsız edici yahut hudut bozucu olabilir. Art Plan Sesleri özelliği dikkatinizin dağılmasını önlerken odaklanmanıza ve sakinleşmenize yardımcı oluyor. Hafif bir yağmur yahut dalga sesiyle dinlenmenizi sağlıyor. Dengelenmiş, canlı yahut karanlık gürültüler ya da okyanus, yağmur ve ırmak seslerinden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. Art planda daima oynatılan bu sesler istenmeyen çevresel yahut dış gürültüleri bastırıyor. Ayrıyeten aygıtınızda o sırada çalan öteki seslere yahut sistem seslerine karışabiliyor yahut alttan alta çalmaya devam edebiliyor.

Okuma ve yazma tecrübenizi sesle zenginleştirin. Ekranı Seslendir özelliğiyle ekranınızdaki her şeyin yüksek sesle okunmasını sağlayın. Konuşma Denetleyici ile seslendirmeyi denetim edin. Seçimi Seslendir özelliğiyle metnin yalnızca belli bir kısmının sesli olarak okunmasını sağlayın. Sözleri yahut cümleleri okundukları anda öne çıkaran İçeriği Vurgula özelliğiyle metni takip edin. Yazdığınız harflerin de seslendirilmesi için Yazma Geri Bildirimi özelliğini aktifleştirin. Üstelik tüm bu sesli içerikler 70 farklı ses seçeneği ile ve 35’ten fazla lisanda sunuluyor.

İnternette gezinmek bazen duyusal olarak fazla yüklenmeye yol açabiliyor. Reklamları, düğmeleri ve gezinme çubuklarını ortadan kaldıran yardımcı bir teknoloji olan Safari Okuyucu, karmaşaya değil istediğiniz içeriklere odaklanmanızı sağlıyor.

Kontrollü Erişim, elinizdeki işe veya uygulamaya odaklanmanıza yardımcı oluyor. Aygıtın tek seferde sırf tek bir uygulamada kalması için Ana Ekran düğmesini devre dışı bırakabiliyorsunuz. Ayrıyeten klavye kullanımını yahut ekranın muhakkak kısımlarında dokunmayla erişimi de kısıtlayabiliyorsunuz. Böylelikle öğrenme süreci dokunma ve başka hareketler nedeniyle kesintiye uğramıyor. Ebeveyn yahut öğretmenseniz ya da sırf yaptığı şeye odaklanmaya çalışan biriyseniz size özel bir tecrübe yaşamanız için gereken tüm seçenekler Apple ürünlerinde yer alıyor.

Yüz Tanıma özelliği tüm fotoğraf albümlerinizdeki bireyleri algılayabiliyor. Fotoğraflar uygulaması arşivinizi tarayarak yeni yüzler bulmanızı sağlıyor. Seçtiğiniz şahıslara istediğiniz üzere isim atayabiliyorsunuz. Ve aygıtınıza yeni fotoğraflar aktardığınızda Yüz Tanıma özelliği şahısların yüzünü daha evvel tanımladıklarınızla eşleştiriyor.

Rahatsız Etme özelliği aygıtınız kilitliyken gelen aramaları, ikazları yahut bildirimleri sessize alarak konsantre olmanıza yardımcı oluyor. Rahatsız Etme özelliğini yalnızca belirlediğiniz bireylerden gelen aramaları kabul edecek şekilde de ayarlayabiliyorsunuz.

Koyu Mod, ekranınızdaki her öğeyi koyu renk şemasıyla dönüştürerek okumayı kolaylaştırıyor. İçerikleriniz ekranda ön plana çıkarken araç çubukları ve menüler arka plana geçiyor. Mail, Safari ve Takvim üzere uygulamalarda daha koyu fonlardaki açık renkli metinler ise loş ışıklı ortamlarda okumayı daha kolay hale getiriyor.

Dikte özelliği konuşarak yazı yazmanızı sağlıyor. Hem de 30’dan fazla lisanda. Konuşma beceriniz güçlü olsa da imla yahut yazma konusunda yardıma gereksinim duyuyorsanız rastgele bir metin alanına gidin, ekran klavyesindeki mikrofon düğmesine dokunun ve dikte etmeye başlayın.

Cümlenizi sizin yerinize aygıtınız tamamlasın. Metin Tahmini, konuştuğunuz şahsa ve daha evvel söylediklerinize nazaran değişen sözcük teklifleri sunuyor. Size de yalnızca bir sonraki kusursuz kelimeyi seçmek için dokunmak kalıyor.

Bul özelliği kayıp aygıtlarınızı bulmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Bul yahut Bildiriler uygulamasında pozisyonunuzu arkadaşlarınızla yahut aile üyelerinizle çarçabuk paylaşabiliyorsunuz. Böylelikle aile bireylerinin durumunu öğrenmeniz, kalabalık bir yerde arkadaşlarınızı bulmanız yahut arkadaşlarınızın kayıp Apple aygıtlarının yerlerini belirlemelerine yardımcı olmanız mümkün oluyor.

iCloud Anahtar Zinciri sizi şifreleri, kart numaralarını ve kullanıcı isimlerini aklınızda tutma zorunluluğundan kurtarıyor. Bu özellik, onaylanmış aygıtlarda belli bilgileri otomatik olarak dolduruyor. Böylelikle oturum açma yahut ödeme süreçlerinizi kolay ve inançlı bir halde yapabiliyorsunuz

Siri her gün yaptığınız işleri tamamlamanıza yardımcı oluyor. Yahut merak ettiğiniz soruları yanıtlayabiliyor. Ondan tanımlar bulmasını, anımsatıcılar ayarlamasını, özellikleri açıp kapatmasını ve daha birçok şey yapmasını isteyebiliyorsunuz. Ve bir dizi hareketi yahut misyonu kolaylıkla halletmek için Siri Kestirmeleri de oluşturabiliyorsunuz.

 

Milliyet

hack forum gaziantep escort gaziantep escort