Ana Sayfa Gündem 15 Şubat 2023 8 Görüntüleme

Zelzele bölgesinde Kayseri seferberliği

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kahramanmaraş merkezli iki farklı sarsıntı sonrası afet yarasını sarmak için tüm imkânlarını seferber eden Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Cumhur İttifakı olarak 16 ilçe belediye lideri ile birlikte zelzele bölgesinde takviyelerini birinci günden bu yana sürdürüyor.

Bu kapsamda Lider Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Lider Büyükkılıç’ın yanı sıra, AK Parti Kayseri Vilayet Lideri Şaban Çopuroğlu, MHP Kayseri Vilayet Lideri Adnan İncetoprak, Melikgazi Belediye Lideri Mustafa Palancıoğlu, Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, Develi Belediye Lideri Mehmet Cabbar, Yahyalı Belediye Lideri Esat Öztürk, Bünyan Belediye Lideri Özkan Altun, İncesu Belediye Lideri Mustafa İlmek, Pınarbaşı Belediye Lideri Menduh Uzunluoğlu, Tomarza Belediye Lideri Davut Şahin, Yeşilhisar Belediye Lideri Halit Taşyapan, Sarıoğlan Belediye Lideri Bekir Ayyıldırım, Sarız Belediye Lideri Baki Bayrak, Akkışla Belediye Lideri Ayhan Arslan, Felahiye Belediye Lideri Vural Coşkun ve Özvatan Belediye Lideri Halit Demir ile Genel Sekreter Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Bayar Özsoy ve Ali Hasdal katıldı.

Başkan Büyükkılıç, kentte yayın yapan yaygın ve lokal basın mensuplarına yönelik düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kayseri Vilayet Lideri Şaban Çopuroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kayseri Vilayet Lideri Adnan İncetoprak ile 16 ilçe belediye liderinin yanı sıra Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcı Hüseyin Beyhan ve yardımcılarının iştiraki ile kıymetlendirme toplantısı yaptıklarını belirtti.

Büyükkılıç, Türkiye’yi sarsan iki zelzeleden ötürü bir defa daha geçmiş olsun dileklerini söz ederek, “Öncelikle bir defa daha geçmiş olsun diyoruz. Vefat eden canlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Tabi ki vefat edenlerin yakınları ve milletimizin başı sağ olsun diyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar dilerken, inşallah Mevla’m güçlerini, metanetlerini arttırsın. Onların tedavisinde koşturan sıhhat topluluğumuza tabi ki çaba ve onlara da metanet versin diye dua ve temennide bulunuyoruz” dedi.

Yaklaşık bir hafta evvel olan zelzele sürecinde yaşananları, sarsıntının yaşandığı birinci dakikalarından itibaren aktaran Lider Büyükkılıç, Kayseri Valiliği ve AFAD koordinesinde çalışmaların birinci günden bu vakte kadar yapıldığını anlattı.

Büyükkılıç, AFAD’daki değerlendirmeler sonrasında Vali Çiçek’in hemen İçişleri Bakanlığı tarafından Kahramanmaraş’a koordinatör vali olarak atandığını belirterek, “Biz buradaki süreci yönetme tarafında çalışmalarımıza Valilik ile bir arada devam ettik. Gelen istekler doğrultusunda taleplere gerek ilçe belediyeleri olarak gerekse Büyükşehir Belediye ve altyapı kuruluşları olarak anında yanıt vermeye ve o hizmetleri karşılamaya çaba gösterdik” biçiminde konuştu.

Deprem sonrası Kayseri’de yaşanan durum hakkında da bilgiler veren Lider Büyükkılıç, sarsıntı üssünün Pazarcık olduğunu, ikinci sarsıntı üssünün de Elbistan olarak belirlendiğini kaydederek, bir taraftan sarsıntı bölgelerindeki 10 vilayette olan sürece katkı sağlarken bir taraftan Kayseri boyutunda, toplumsal tesislerin, spor tesislerinin, okulların, mescitlerin, yurtların, insanların yaşayabileceği ortamları hazırladıklarını belirtti.

Kayseri’nin tüm ilçe belediyeleri ile Kahramanmaraş zelzele bölgesiyle ilgilenmekle görevlendirildiğini kaydeden Büyükkılıç, “Biz bununla da kalmadık, Osmaniye’ye de Hatay’a da, Malatya’mıza da, Adıyaman’ımıza da sahip çıkma günü. Birlikte fedakârlık yapma günü. Kahramanmaraş ile ilgili yüzde yüz takviyemizi veriyoruz. Onun dışında başka vilayetlere de takviyelerimizi sağlıyoruz” dedi.

“BİRLİK, BERABERLİK VE DAYANIŞMA İLAÇ”

Kayseri’ye sarsıntı bölgesinden dün gece geldiklerini söz eden Büyükkılıç, birliğin, beraberliğin, dayanışmanın bir ilaç olduğunu kelamlarına ekledi. Büyükkılıç 1 kişinin bile kurtarılması için harikulâde çaba gösterilen böylesine bir süreçte gayelerin diğer mecralara çekilerek, yanlış açıklamalarda bulunmanın kimseye bir şey kazandırmayacağını lisana getirdi.

“BEŞ YÜZ, BİN TIR KAYSERİ’MİZDEN”

“Burada belediyelerimizin ya da kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı dayanakları tek tek sıralayacak değiliz” tabirinde bulunan Lider Büyükkılıç, “Şundan eminiz ki beş yüz, tahminen bin tır Kayseri’mizden hayırseverler olarak bu on vilayetimizle ilgili sarsıntı olan bölgelerin tamamına dayanak yağdı. Bunun farkındayız, bunların hepsinin birer birer listeleri var. Şu bir gerçek ki mahallî idarelerin oradaki iş birliği ile lokal gereksinimlere yönelik lojistik manasında gerek itfaiyemizin, gerek elektrik şirketimiz, gerek doğalgazımızın, gerekse ilçe belediyelerimizin yaptığı efendim temizliğinden çöp kamyonundan, oradaki paklık çalışanından her mevzuda, artık ilaçlama boyutlarından üzerimize ne düşüyorsa yapma tarafında binlerce kardeşlerimiz şu anda sahada” dedi.

“KURTARMA TAKIMLARIMIZLA YÜZLERCE CANI TAŞIDIK, KURTARDIK”

Açıklamalarında yalnızca Kahramanmaraş’ta değil, on ilin tamamına dayanak verilmeye uğraş edildiğini tabir eden Büyükkılıç, ‘İtfaiyemizi, kurtarma gruplarımızın yüzlerce canı oradan taşıdığını, kurtarılma riski taşıyanların kurtarılma tarafında de çabalar gösterdiğini, onlarca canı kurtardığını daima bir arada biliyoruz” diyerek şunları aktardı:

“Sadece Kahramanmaraş’ımızda değil, ilçelerinde değil, tüm vilayetlerde, o on ilin tamamına yakınında dayanak var. Isıtma bağlamında yapılacak çalışmalara ya da altyapıyı yapacak çalışmalar bağlamında örneğin Kahramanmaraş’ımızdaki su ile ilgili altyapı konusunda en büyük takviyesi sağlayan KASKİ kuruluşumuzun elemanları olmuştur. İlçelerimizin ya da itfaiyemizi, kurtarma gruplarımızın yüzlerce canı oradan taşıdığını, kurtarılma riski taşıyanların kurtarılma tarafında de uğraşlar gösterdiğini, onlarca canı kurtardığın daima bir arada biliyoruz. Bizim gayemiz bir mum yakmak, bizim hedefimiz o yükü paylaşmak, acıları paylaşmak. O anlayış içerisinde lojistik olarak ne yapabilirizi, AFAD’ın, valiliğimizin iş birliği halinde daima birlikte sürdürmek istikametinde alanda da bulunduk, bulunduğumuz yerden de çalışmalarımız sürdürdük.”

“ŞİMDİ DEĞERLİ OLAN BİR MEVZU; KENTİMİZE GELEN CANLARIMIZI YÖNETME POZİSYONU”

Sürdürdüğü konuşmasında Büyükkılıç, “Şimdi kıymetli olan bir bahis; kentimize gelen canlarımızı yönetme pozisyonu” biçiminde konuşarak, “Burada hepimizin merhamet duygusu var, ondan hiç kimsenin kuşkusu yok, hepimizde yeterli niyet var, ondan hiç kuşku yok. O açıdan bu süreçte istismar edenlerin olacağını da düşünmek bile istemiyoruz ya, olabilir. Değerli olan yapılan çalışmaların hakikat olması, sağlıklı olması, amacına yönelik olması, gayesine ulaşması. Hayırseverlerin hayırlarının, insani hislerle çalışma yapanların o hislerinin elbette ki hayata geçirilmesi, mağdur olmuş olan depremzede kardeşlerimizin bilgi kirliliği ile bir daha mağdur olmaması” kelamlarını paylaştı.

“ŞEHRİMİZE GELEN HER DEPREMEZEDE KARDEŞİMİZ AFAD’A KAYIT YAPTIRSIN”

Kayseri’ye gelen her depremzedenin evvel AFAD’a kayıt yaptırması ihtarında bulunan Büyükkılıç, “Şehrimize gelen her depremzede kardeşimizin evvel AFAD’a kayıt yaptırmasını mutlak önemsiyoruz. Rasgele bilgilerle, yanlış yerlere, mecralara sürüklenerek macera yaşamasınlar, sorun yaşamasınlar onların hüznü ıstırabı onlara kâfi de artar bile. O açıdan biz onların elini tutalım, yönlendirelim. Bu hususta şahsi yardım bile veriyor olsanız ne olur araştırmadan, ne olur AFAD ile irtibata geçmeden, Kızılay’ımızla, resmi kuruluşlarla irtibata geçmeden bu hususta soru işareti ile yaklaşalım. Bu mevzuda belediyelerimizin de kapıları açık, kaymakamlıklarımızla iş birliği içerisinde bu süreci yönetiyoruz” ihtarında bulundu.

“KAYSERİ’DEN ÖTEKİ İLE GİDECEKLERE FİYATSIZ ULAŞIM”

Kayseri’den öteki ile gideceklere Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile fiyatsız ulaşım imkânı sağlanacağını duyuran Lider Büyükkılıç, terminalden Ankara, İstanbul yahut diğer yere gitmek isteyenlerin başvurusu halinde, Büyükşehir tarafından fiyatsız olarak transferinin sağlanacağını lisana getirdi.

BÜYÜKKILIÇ, KAYSERİ’DEKİ DURUM HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPTI, “TEDİRGİN OLMAYIN” DAVETİNDE BULUNDU

Kayseri’deki durum hakkında bilgilendirme yapan ve zelzele konusunda fedakârca çalışmaların yapıldığını tabir eden Büyükkılıç, “Kayseri bağlamında huzursuz olmayalım, inşallah bir badire olmaz diye umuyor ve inanıyoruz. Üzerimize düşeni yapma tarafında çaba gösteriyoruz” diyerek, bütün bunlara karşın var ise incelenmesi gereken husus Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Alo 181 üzerinden ya da internet üzerinden gerekli adreslerine başvurmak suretiyle talepte bulunulması tavsiyesinde bulundu.

Kayseri’de birkaç minarenin yıkıldığını, taş olanların betona dönüştürüleceğini tabir eden Büyükkılıç, tek tek her ilçede ve her mahallede gerekli çalışmaların yapıldığını ve huzursuz olunmaması gerektiğini söyleyerek, bundan sonraki süreçte de lokal idareler olarak daha dikkatli, daha çabalı yol alacaklarını paylaştı.

DEPREM BÖLGELERİNE “KAYSERİ” SEFERBERLİĞİ

Büyükkılıç, sarsıntı bölgelerinde 1 Büyükşehir, 16 ilçe belediyesi olmak üzere 17 belediyenin misyon yaptığını belirterek, “17 belediye olarak dün itibariyle 1589 işçimiz var, 300 civarında iş makinamız var, belediyeler olarak 330’un üzerinde tırlarla giden takviye gereci var, 349 araç var, bugün gidenler eklenmedi, seferberlik devam ediyor, 23 çöp toplama aracımız var, değişik vilayetlerde ve merkezlerde 39 taşınabilir mutfağımız var, taşınabilir wc ve banyo ile 38 karavan konteynır, 49 jeneratör, 19 cenaze yıkama ve nakil aracı var, dün itibariyle 45 otobüs, bugün de istenilen var, 5 yakıt tankeri var. Bunlarla bitmiyor çalışmalar, daima devam ediyor” biçiminde konuştu.

Şuan itibariyle kente gelen 10 bin 451 depremzede vatandaşlara tüm belediyelerin toplumsal tesislerinin açıldığını da kelamlarına ekleyen Büyükkılıç, Kayseri’de 2 bin yapıda inceleme yapıldığını, bin 700’ünün sisteme aktarıldığını, 4’ünün ağır hasarlı konut, 1 acil yıkılması gerekecek olan süreci devam eden yapı, 2 ağır hasar alan 5 katlı yapı, 1 ağır hasar alan 8 katlı yapı, 3 adet ağır hasarlı minare ve 2 adet ağır hasarlı okulun raporlarda geçtiğini söyledi.

Büyükkılıç, Kamu Yapıları Vilayet Müdürlüğü’nde 4 teknik, 80 kişi bu alanlarla ilgili, 6’sı Büyükşehir’den 23 aracın hizmet verdiğini belirterek, devletin yapacağı çalışma sonrası yine zelzele yönetmeliklerinin değişeceğini, yapı stoklarını da önemli manada yine gözden geçireceklerini vurguladı.

Kayseri’nin tüm ilçe belediyeleri ile Kahramanmaraş sarsıntı bölgesiyle ilgilenmekle görevlendirildiğini kaydeden Büyükkılıç, “Biz bununla da kalmadık, Osmaniye’ye de Hatay’a da Malatya’mıza da Adıyaman’ımıza da sahip çıkma günü. Birlikte fedakârlık yapma günü. Kahramanmaraş’la ilgili yüzde yüz takviyemizi veriyoruz. Onun dışında öbür vilayetlere de dayanaklarımızı sağlıyoruz” dedi.

“GÜN BİRLİK, BERABERLİK, DAYANIŞMA, KENETLENME GÜNÜ”

Deprem bölgesinde devletin gücünü gördüklerine dikkat çeken Lider Büyükkılıç, “Orada devletimizin gücünü gördük. Gün birlik, beraberlik, dayanışma, kenetlenme günü. Bu yarayı yeniden bu milletin kendisi, kurum ve kuruluşlarıyla dayanışma içerisinde, siyasi telaşla hareket etmeden, kenetlenerek aşacağımız kanaatimi buradan bir sefer daha belirtmek istiyorum” tabirlerinde bulundu.

hack forum forum bahis onwin fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort hack forum hacker sitesi bursa escort meritking meritking meritking meritking giriş izmit escort adana escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Tarafbet izmir escort istanbul escort marmaris escort